Elektryczne Solarisy z Bolechowa koło Poznania podbijają Europę

Reklama

ndz., 08/27/2017 - 14:52 -- zzz

Solaris zdobył kolejne zamówienie na dostawę pięciu autobusów elektrycznych dla norweskiego przewoźnika Boreal Norge. To kolejny element ofensywy polskiego producenta. W trakcie wakacji Solaris wygrał także przetargi na dostawę autobusów elektrycznych do kilku innych miast w Europie. O pojazdy elektryczne wzbogacą się także Warszawa i Kraków. Natomiast jedno zamówienie będzie miało charakter specjalny – powstanie pierwszy elektryczny autobus do poboru krwi.

Solaris jest polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych, a także tramwajów Solaris Tramino. Firma do dzisiaj wyprodukowała już 15 tys. pojazdów, które jeżdżą w ponad 600 miastach w 32 krajach.

Zamówione w ostatnim czasie autobusy elektryczne podbijają kolejne rynki, albo wzmocnią flotę już kursujących autobusów bateryjnych. Wszystkie pojazdy łączy fakt, że będą miały zamontowany system informacji pasażerskiej, klimatyzację i monitoring. Będzie w nich także można skorzystać z wi-fi.

Autobusy elektryczne Solaris mają na koncie także prestiżowe wyróżnienie. Model Urbino 12 electric zdobył tytuł najlepszego autobusu miejskiego roku 2017 w konkursie „Bus of the Year”.

Statuetki „Bus of the Year” przyznawane są od 1989 r. – obecnie co dwa lata (naprzemiennie odbywają się konkursy na najlepszy autobus miejski i autokar turystyczny). Organizatorem przedsięwzięcia jest ACE (Association of Commercial Vehicle Editors), czyli Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych, w tym autobusów. Aktualnie jurorzy pochodzą z 20 państw. Wyróżnienie otrzymuje się na kolejny rok.

W ubiegłych latach wygrywały pojazdy wyprodukowane m.in. przez takich gigantów, jak  Mercedes Benz, MAN, Neoplan, Setra i Volvo. Najnowsze wyróżnienie po raz pierwszy zdobyła firma z Polski. Zwyciężył właśnie Solaris Urbino 12 electric nowej generacji.

 

Autor: 
---
Źródło: 

onet

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama