BMW musi zapłacić Stanom Zjednoczonym miliony euro kary

Reklama

ndz., 09/27/2020 - 09:53 -- MagdalenaL

Aby zająć pozycję lidera w segmencie premium, BMW sfałszowało dane dotyczące sprzedaży w USA. Koncern przystał na zapłatę 15 milionów euro.

Producent samochodów BMW w związku z zarzutem manipulacji danych sprzedaży w USA musi zapłacić 15 milionów euro kary. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyjaśniło, że między 2015 a 2019 rokiem BMW sztucznie zwiększyło swoje dane dotyczące sprzedaży poprzez podanie „nieprawidłowych i mylących informacji”.

W ten sposób producent samochodów wypełnił lukę między rzeczywistymi danymi dotyczącymi sprzedaży, a wewnętrznymi celami i jawnie zajął pozycję lidera w segmencie premium, wyjaśnia organ. Tym samym w tym okresie BMW pozyskało około 18 miliardów dolarów od inwestorów w USA.

„Poprzez ciągłe niedopowiedzenia przy ujawnianiu informacji, BMW wprowadzało w błąd swoich inwestorów co do sprzedaży i popytu na ich samochody w USA w trakcie pozyskiwania kapitału w Stanach”, powiedziała Stephanie Avakian z Nadzoru Finansowego.

Z informacji wynika, że północnoamerykańska spółka córka BMW posiadała zaplecze pojazdów, których sprzedaż początkowo nie była raportowana w celu osiągnięcia miesięcznych celów niezależnie od czasu sprzedaży. Tym sposobem BMW zapłaciło także dealerom za fałszywe deklarowanie samochodów, jako auta demonstracyjne lub do wynajęcia, aby koncern mógł odnotować wyższe wyniki sprzedaży.

Dochodzenie zostało zawieszone

Po zapłaceniu 18 milionów dolarów kary przez BMW AG i dwie spółki córki, dochodzenie zostało zawieszone bez przyznania się producenta do winy. BMW oświadczyło, iż przyjęło karę i ściśle współpracowało w dochodzeniu.

Autor: 
bah/AFP/dpa (tłum. Aleksandra Wereska)
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama