Chorwacja rozpoczyna bitwę o nową fabrykę Volkswagena

Reklama

pt., 10/25/2019 - 16:20 -- Anonim (niezweryfikowany)

Zamierzali zbudować fabrykę w Turcji, ale zostało to wstrzymane z powodu tureckiej ofensywy wojskowej w Syrii. Oprócz Chorwacji o fabrykę Volkswagena walczą także Serbia, Bułgaria i Rumunia.

Jak informuje dziennik Ministerstwa Gospodarki, Chorwacja rozpoczyna walkę o inwestycję wartą ponad miliard euro, ponieważ niemiecki producent samochodów Volkswagen planuje zainwestować w nową fabrykę. Chodzi o fabrykę, którą Niemcy zamierzali zbudować w Turcji, ale decyzja została wstrzymana z powodu tureckiej ofensywy wojskowej w Syrii. Z tego powodu Chorwacja rozpocznie nową rundę negocjacji Volkswagena w sprawie tej inwestycji z innymi zainteresowanymi krajami - Serbią, Bułgarią i Rumunią. Volkswagen planuje budowę nowej fabryki w pobliżu Izmiru w Turcji, o wartości szacowanej na 1,3 miliarda euro.

Informacje, że Chorwacja będzie konkurować o przyciągnięcie ogromnych inwestycji Volkswagena, pojawiły się po spotkaniu Ministra Gospodarki, Przedsiębiorczości i Rzemiosła Darko Horvata oraz Federalnego Ministra Gospodarki i Energii Petera Altmaiera, który przybył do Chorwacji z oficjalną wizytą w towarzystwie wielu delegacji parlamentarnych i gospodarczych. Altmaier został również przyjęty przez premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia. Podczas spotkania z niemiecką delegacją Horvat powiedział, że Chorwacja jest gotowa zrealizować dużą inwestycję w segmencie przemysłu motoryzacyjnego.

–Chcemy wykorzystać to spotkanie, aby otworzyć perspektywę rozwoju dzięki jeszcze ściślejszej współpracy dwustronnej. Jednym z naszych kluczowych celów jest przywrócenie zaufania niemieckich inwestorów w Chorwację i przekonanie ich, że istnieje tutaj stymulujące środowisko inwestycyjne, jedna z najbardziej konkurencyjnych ram legislacyjnych w regionie oraz liczne przewagi komparatywne, takie jak wysokiej jakości siła robocza, bardzo odpowiednia pozycja geostrategiczna, ale także wykorzystanie funduszy ze środków UE – powiedział Horvat.

Minister Altmaier z zadowoleniem przyjął starania Chorwacji o stworzenie bardziej stymulujących ram przyciągania nowych inwestycji, które, jak powiedział, już rokują w wielkiej dynamice wzrostu gospodarczego. Gdy tylko Volkswagen ogłosił, że opóźnia decyzję inwestycyjną w Turcji, Serbia, Rumunia i Bułgaria rozpoczęły lobbing na rzecz Niemców, aby podjąć nową decyzję dotyczącą lokalizacji zakładu. Bułgarzy ogłosili, że są gotowi zwiększyć kwotę subsydium z pierwotnych 135 milionów euro do 260 milionów euro.

Chorwacja widzi również swoją szansę na inwestycje w branży motoryzacyjnej w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, inicjując w ten sposób przystąpienie Chorwacji do European Battery Alliance, koordynowanego obecnie przez Niemcy. Kluczowym celem tego sojuszu jest zaradzenie obecnemu brakowi zdolności produkcyjnej ogniw akumulatorowych w UE, co ma kluczowe znaczenie, jeśli Europa ma pozostać globalnym centrum produkcji i innowacji motoryzacyjnych.

Oczekuje się, że popyt na baterie i akumulatory będzie bardzo szybko wzrastał w nadchodzących latach ze względu na przejście na czystą energię, co zapewni rynkowi rosnące znaczenie strategiczne na całym świecie. Do 2025 r. 25 procent wszystkich pojazdów będzie pojazdami elektrycznymi. Liczby te rosną co miesiąc, a do 2025 r. na drogach w UE mogą być cztery miliony pojazdów elektrycznych. Od 2025 r. potencjał rynku europejskiego może być wart do 250 miliardów euro rocznie. Inwestycje w nowe innowacyjne technologie będą kierunkiem, w którym zmierza również Chorwacja.

–Przedstawimy krajowy plan gospodarki cyfrowej do końca roku, a naszym celem na dzisiejszym spotkaniu było wyrażenie chęci przystąpienia do European Battery Alliance jako inicjatywy pod przewodnictwem Niemiec. Cieszę się, że otrzymaliśmy wsparcie samego ministra Altmaiera, ponieważ jest to jeden z najbardziej obiecujących sektorów w przyszłości, na który zostanie przeznaczone prawie 5 mld EUR – powiedział minister Horvat na spotkaniu z ministrem Altmaiera.

Autor: 
Michał Kuszczyński
Źródło: 

Večernji list

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama