Koniec z obowiązkiem wożenia dowodu rejestracyjnego czy polisy OC

Reklama

pt., 05/11/2018 - 22:57 -- zzz

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie przegłosowali projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadzana zmiany do funkcjonowania systemu CEPiK 2.0, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie przez kierowcę dowodu rejestracyjnego czy też papierowego potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

 

 

Zgodnie z przyjętą nowelizacją, za którą głosowało 255 posłów, a 153 było przeciw (26 wstrzymało się), system CEPiK 2.0 będzie wdrażany etapami. To odpowiedź na ubiegłoroczne problemy z funkcjonowaniem bazy CEP, które uwidoczniały się w wielu wydziałach komunikacji na terenie naszego kraju przy okazji rejestracji nowych bądź używanych aut.

Stopniowe wdrażanie pozostałych funkcjonalności systemu CEPiK 2.0 ma wyeliminować ryzyka związane z wprowadzaniem wielu nowych funkcjonalności jednocześnie, co mogłoby doprowadzić do paraliżu całego systemu. O uruchomieniu kolejnej funkcjonalności systemu Ministerstwo Cyfryzacji będzie informować z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Cały CEPiK 2.0 będzie już w pełni funkcjonalny najwcześniej za ok. dwa lata.

 

 

Dla kierowców, zwłaszcza tych zapominalskich, a także często zmieniających auta (np. posiadających kilka w domu czy firmie), ważna powinna być inna zmiana przepisów. Zgodnie z nowelą, która zacznie obowiązywać 4 czerwca br., nie będzie już konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego czy papierowej polisy ubezpieczenia OC. W przypadku kontroli drogowej policjanci będą zdalnie weryfikować istnienie polisy OC oraz ważność dowodu rejestracyjnego. W przypadku np. nieprawidłowości z autem w bazie zostanie wpisana odpowiednia adnotacja. Gdy powód wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego zostanie usunięty, również w bazie wspomniany wpis zostanie skasowany.

Obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego pozostanie jeszcze póki co podczas obowiązkowego badania technicznego. Po jego pozytywnym przejściu w dowodzie w dalszym ciągu będą wbijane pieczątki.

Kolejną nowością będzie przesyłanie informacji do CEPiK-u o złomowanym aucie bezpośrednio przez stacje demontażu pojazdów
.

Autor: 
zzz
Źródło: 

autocentrum.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama