Ford Mustang – Historia pierwszej generacji

Reklama

śr., 06/02/2021 - 22:18 -- MagdalenaL

Zdjęcia: Wikimedia Commons

 

Każdy fan motoryzacji kojarzy ten samochód. Dla wielu jest to obiekt westchnień. Inni marzyli o posiadaniu tego auta, kiedy oglądali filmy z tym samochodem lub kiedy prowadzili ten samochód w wirtualnym świecie. Ford Mustang nie dość, że szybko stał się popularny autem, to na dodatek jest obecny w kinematografii i grach komputerowych.

 

 

Realia czasów

Pierwsza generacja tego modelu ukazała się 17 kwietnia 1964 roku. Ford Mustang miał za zadanie zastąpić Forda Thunderbirda, który już był przestarzały i zbyt wolny. Ford chciał mieć konkurencyjny samochód dla dobrze sprzedającego się Chevroleta Corvette. W tym celu inżynierowie musieli wyprodukować samochód, który będzie doganiał w osiągach Corvette. Kolejnym aspektem, by stworzyć Mustanga, był fakt, że pokolenie osób urodzonych po drugiej wojnie światowej wchodziło w dojrzałość i chciało mieć własny samochód. Auto musiało mieć sportową sylwetkę, być bezpieczne i mieć przystępną cenę.

 

Logo pojazdu

Długo zastanawiano się jak nazwać i jakie logo wybrać dla samochodu, aby przekazywał wartości, jakimi kieruje się firma, wypuszczając ten model. Wybrano pomysł głównego projektanta auta – Johna Najjara. Było to logo galopującego dzikiego konia z prerii, który symbolizował amerykańskie korzenie.

 

 

Zanim miejsce miała premiera Forda Mustanga była przeprowadzona szeroka kampania reklamowa, która okazała się sukcesem, ponieważ już pierwszego dnia zostało zamówionych około 22 tys. sztuk, a po dwóch latach sprzedano milionowy egzemplarz. Łącznie wyprodukowano 1,5 mln sztuk Mustanga pierwszej generacji. Nie dość, że auto okazało się hitem sprzedażowym, to jeszcze miało udział w takich filmach jak „Goldfinger”, czy „Bullit”.

 

 

Nadwozie i silniki

Z początku Ford Mustang był produkowany w nadwoziach coupe i cabrio, a potem była produkowana również wersja fastback. Auto oferowało bogatą ofertę silnikową. Ze słabszych jednostek były dostępne sześciocylindrowe rzędowe silniki i mocniejsze V8. Jednym z powodów dobrej sprzedaży tego modelu była jego praktycznie dowolna możliwość konfiguracji. Nie dość, że klienci mogli dostosować samochód do swoich potrzeb, to jeszcze duża sposobność wyboru wyposażenia sprawiała, że auto było w zasięgu praktycznie każdego obywatela.

 

 

Shelby Mustang

1965 roku Ford nawiązał współpracę z Shelby Amercian, czyli firmą, która tworzy auta sportowe jak i zajmuje się tuningiem. Połączenie tych dwóch marek we wspólnym projekcie miało na celu przygotowanie bardziej sportowej odmiany Mustanga. Auto różniło się nie tylko silnikami, ale również unowocześniono wygląd. Produkowano auta nadające się do jazdy po drogach publicznych, ale produkowano też wersję tylko przeznaczone na tor. 

 

 

Facelifting

W 1969 roku auto przeszło facelifting. Dodano więcej chromów, linia samochodu została wygładzona i zmieniono światła. Warto zaznaczyć, że powiększono szyby, aby polepszyć widoczność. Ostania modernizacja miała miejsce w 1971 roku, podczas tych zmian auto sporo urosło.

 

 

Najciekawsze wersje Forda Mustanga

Shelby GT 500 – w tej wersji auto miało 7 litrową V8 o mocy 550 koni, gdzie moc ograniczyli do 330 ze względu na ubezpieczenie.

 

 

Boss 429 – Ten model był przeznaczony do wyścigów NASCAR. Wyprodukowano jedynie 1359 egzemplarzy. Nazwa 429 wzięła się od pojemności silnika podanej w calach sześciennych. Auto miało 7 litrowy silnik V8, który generował 375 koni. Dzisiaj cena tego modelu sięga nawet 500 tys. dolarów.

 

 

Koniec produkcji pierwszej generacji

Produkcję pierwszej generacji Mustanga zakończyła się w 1973 po prawie 10 latach.  Spowodowane to było kryzysem paliowym. Ford musiał ograniczyć spalanie w swoich samochodach, a do tego nieuniknione było wprowadzenie nowej generacji.

Autor: 
Dominik Kaługa
Polub Plportal.pl:

Reklama