W Polsce paliwo jest już droższe niż w Niemczech. Czy na pewno?

Reklama

pon., 04/29/2019 - 21:12 -- Anonim (niezweryfikowany)
Polski internet obiegło zdjęcie dwóch paragonów ze stacji paliw – polskiej i niemieckiej. Widać na nim, że litr oleju napędowego na polskim Orlenie w Słubicach jest droższy o około 40 groszy niż paliwo w Niemczech. 
 
Na Twitterze pojawiło się zdjęcie, na którym widać dwa paragony z tego samego dnia – jeden z polskiej stacji benzynowej, drugi z niemieckiej. Ceny wyraźnie się różnią – w tym przypadku znacznie droższy okazał się Polski Orlen. „Brawo panie premierze Morawiecki, właśnie przegoniliśmy Niemców... w cenach paliw. Obie przy autostradzie” – czytamy we wpisie użytkownika Podkarpacka Fantazja, który kwituje zdjęcie.
 
Czy zatem zobaczymy niebawem setki polskich kierowców ustawiających się w kolejkach do niemieckich stacji paliw? Raczej nie. Mimo że niektóre media dość szybko podchwyciły temat i wylały falę krytyki na rząd, prawda jest taka, że to wciąż Niemcom bardziej opłaca się tankować w Polsce. Oczywiście pod warunkiem, że nie wybiorą stacji położnej przy autostradzie. Tam zwykle ceny są wyższe o kilkadziesiąt groszy od punktów usytuowanych w pobliskich miastach.

Potwierdzają to wyliczenia portalu e-petrol.pl specjalizującego się w rynku paliw. Według zestawienia na dzień 24 kwietnia średnia cena litra oleju napędowego w Polsce wynosiła 5,14 zł. W tym samym czasie w Niemczech trzeba było zapłacić 5,49 zł (cena wyznaczona na podstawie kursów walut NBP na dzień 24 kwietnia 2019 roku).

 
Polska na szarym końcu

<p "="" data-text-len="484" data-scroll="paragraph_9">Jak widać powodów do paniki jeszcze nie ma. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę różnicę w średnich zarobkach między Polską a Niemcami, i tak jesteśmy w znacznie gorszym położeniu niż nasi zachodni sąsiedzi. Mimo że spośród krajów Unii mamy jedne z tańszych paliw, to po przeliczeniu siły nabywczej przeciętnej pensji lądujemy na szarym końcu. Według zestawienia z lipca 2018 roku niemiecki kierowca mógł za miesięczne wynagrodzenia kupić 2255 l paliwa, a Polski jedynie 851 l.  

 


Autor: 
Piotr Kaczmarczyk
Źródło: 

auto-swiat.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama