Gdy na w I. połowie lat 90. do Polski dotarły pierwsze auta z instalacją LPG, panowało przekonanie, że gaz płynny (propan-butan) znacznie obniża ich osiągi. Dotyczyło to głównie pojazdów starszej konstrukcji, zasilanych gaźnikami. Montowane często w kompletnie zajeżdżonych Żukach i Fiatach 125p instalacje mieszalnikowe I generacji faktycznie obniżały i tak już nienajlepsze osiągi.
Sytuację komplikował dodatkowo inne czynniki np. niedbały montaż, samodzielne próby regulacji oraz niska jakość paliwa oferowanego wówczas na stacjach. Mimo prostej konstrukcji wczesne instalacje miały opinie wymagających nieustannej regulacji. Instalacje II generacji działały nieco lepiej, lecz i tu zdarzało się, że silnik z „monowtryskiem” nie rozwijał pełnych osiągów. Nawet właściciele nowszych pojazdów z wielopunktowym wtryskiem paliwa oraz instalacją LPG III generacji bywali rozczarowani słabym przyspieszeniem i niższą nawet o 5-10 % prędkością. Dotyczyło zarówno to popularnych pod koniec lat 90. Polonezów 1.6 MPI jak i aut z importu.
Nową jakość przyniosły dopiero instalacje wielopunktowe zasilane gazem w fazie lotnej (IV generacja) czyli popularne „sekwencje”. Elektroniczne sterowanie zaworami wtrysku (wtryskiwaczami) oznaczało dużą precyzję w dawkowaniu paliwa i efektywne mieszanki LPG/powietrze w cylindrach silnika. Projektanci instalacji sekwencyjnych dążą do tego, by gaz trafił do komory spalania w postaci dokładnie rozpylonej „mgiełki”. Od momentu wprowadzenia IV generacji wtrysku LPG zasilane nim pojazdy charakteryzują się osiągami porównywalnymi z benzynowymi odpowiednikami. Wysoka liczba oktanowa gazu(105-110) wpływa korzystnie na elastyczność silnika w każdym zakresie obrotów. Utrata mocy w silniku współpracującym z nowoczesną instalacją jest marginalna.
Dodatkowym walorem nowoczesnej instalacji LPG jest obniżenie poziomu hałasu jednostki napędowej.
Kolejnym wyzwaniem technologicznym było opracowanie instalacji dedykowanej do silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa typy FSI/TFSI. Jednostki montowane przez wszystkie marki Grupy VW charakteryzują się znakomitą dynamiką. Kierowcy którzy zakupili auto z silnikiem FSI/TFSI nie chcą rezygnować z osiągów. Tylko nieliczne instalacje mogą sprostać ich oczekiwaniom. Przykładem instalacji łączącej wysokie, fabryczne osiągi z niskim kosztami eksploatacji jest opracowana przez polską firmę AC instalacja STAG 400 DPI ze sterownikiem sekwencyjnego wtrysku gazu.