2023 Maserati Grecale wygląda sportowo i dysponuje mocą do 523 koni mechanicznych

Reklama

pon., 04/11/2022 - 19:42 -- MagdalenaL

Wyczynowe Trofeo otrzyma wersję MC20 z podwójnie turbodoładowanym silnikiem V-6; w modelu GT standardem jest turbodoładowany silnik czterocylindrowy z 48-woltowym układem hybrydowym, którego cena zaczyna się od 64 995 dolarów.

Maserati Grecale 2023 to nowy model crossovera, który jest mniejszy od Levante

Będzie on wyposażony w czterocylindrowy silnik turbo, podwójnie turbodoładowany silnik V-6 lub elektryczny układ napędowy.

Model Grecale wejdzie do sprzedaży na rynek amerykański latem tego roku, a elektryczny model Folgore pojawi się rok później.

 

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do tego, że Maserati sprzedaje sedany i SUV-y, ale co powiecie na kompaktowego crossovera Maserati z czterocylindrowym silnikiem? Nowy model 2023 Grecale wprowadza Maserati na rynek luksusowych SUV-ów, na którym obecnie królują takie modele, jak Porsche Macan i Alfa Romeo Stelvio. Biorąc pod uwagę, że średniej wielkości SUV Levante stanowi prawie 60 procent sprzedaży Maserati na świecie, mniejszy odpowiednik był praktycznie nieunikniony.

 

Mierzący 190,8 cala długości i 114,2 cala rozstawu osi, Grecale jest nieco większy od Stelvio i Macana, ale ma podobne proporcje, z zaokrągloną szybą i stosunkowo nisko osadzonym przodem. Kształt kraty wlotu powietrza i pionowo ustawione reflektory nawiązują do supersamochodu MC20 i reprezentują najnowszy język projektowania Maserati, który różni się od tego, co widzimy w starszych modelach Levante, Ghibli i Quattroporte.

 

Linia Grecale obejmie na początku trzy modele napędzane gazem oraz elektryczny wariant o nazwie Folgore, planowanym na przyszły rok, o czym pisaliśmy osobno. Podstawowa wersja GT jest wyposażona w turbodoładowaną, 2-litrową jednostkę rzędową i 48-woltowy układ hybrydowy o mocy 296 KM i maksymalnym momencie obrotowym 332 funtów. Modena dysponuje nieco mocniejszą wersją tego silnika o mocy 325 KM. W modelu Trofeo zastosowano zmodyfikowaną wersję podwójnie turbodoładowanej jednostki V-6 o pojemności 3,0 litrów z modelu MC20, wyposażoną w ten sam układ zapłonowy z komorą wstępną. W tym przypadku silnik osiąga moc 523 KM i moment obrotowy 457 funtów, podczas gdy w MC20 było to 621 KM i 538 funtów.

 

Maserati twierdzi, że modele czterocylindrowe osiągną prędkość 60 mph w czasie poniżej 5,0 s.

Podczas gdy Trofeo wyraźnie celuje w Porsche Macan GTS, BMW X3 M i inne SUV-y o wysokich osiągach, osiągając prędkość 60 mph w 3,6 s i prędkość maksymalną 177 Mph. Ośmiobiegowa automatyczna skrzynia biegów i napęd na cztery koła są standardem we wszystkich wersjach wyposażenia. Pneumatyczne zawieszenie i adaptacyjne amortyzatory są opcjonalne w wersjach czterocylindrowych i standardowe w Trofeo. Model wyczynowy otrzymuje również 21-calowe koła i zmodernizowane hamulce, a tylne opony Modeny i Trofeo są szersze niż przednie.

Wnętrze Grecale jest wyposażone w większą ilość ekranów niż w jakimkolwiek innym Maserati, które widzieliśmy do tej pory. Zarówno cyfrowy zestaw wskaźników, jak i centralny ekran systemu informacyjno-rozrywkowego mają przekątną 12,3 cala, a w dolnej części deski rozdzielczej znajduje się mniejszy ekran dotykowy o przekątnej 8,8 cala, który steruje różnymi funkcjami klimatyzacji i pojazdu. Nawet zegar na górze deski rozdzielczej jest cyfrowy, choć jego wyświetlacz imituje analogową tarczę zegara. Różne opcje wykończenia wnętrza obejmują drewno z otwartą porą, czarne błyszczące wstawki i kontrastujące szwy, podczas gdy Trofeo posiada wykończenia z włókna węglowego i inny wzór skórzanej tapicerki.

Maserati wyznaczyło ambitną cenę modelu Grecale – zaczyna się ona od 64 995 dolarów za podstawowy model GT, czyli znacznie więcej niż za bazowego

Macana (56 250 dolarów). W pierwszej kolejności będzie można zarezerwować limitowaną wersję Modena, której cena zaczyna się od 78 895 USD. Ceny modelu Trofeo nie są jeszcze dostępne, ale prawdopodobnie będą się zaczynać powyżej 80 000 USD. Model Grecale wejdzie do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych latem tego roku.

Autor: 
Autor: Joey Capparella/Tlumaczenie: Anna Pawlikowska
Źródło: 

https://www.caranddriver.com/news/a39463704/2023-maserati-grecalerevealed/ / zdjęcie: Maserati Grecale 2023 3D modelMaserati Grecale 2023 - Hum3D

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama