Volkswagen zainteresowany sprzedażą technologii autonomicznej

Reklama

śr., 05/12/2021 - 12:21 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Julian Hochgesang / Unsplash

Światowy przemysł motoryzacyjny stale się rozwija. Producenci samochodów tworzą bardziej ekologiczne pojazdy. Jednak oprócz tego klienci oczekują wachlarza różnorodnych funkcji przydanych podczas jazdy samochodem. Pandemia koronawirusa z pewnością przysparza problemów podczas wprowadzania innowacji. Dynamiczne czasy stwarzają nie tylko wyzwania, ale i szanse, a Volkswagen ma pomysł na zwiększenie swojej rentowności.

 

Szef działu sprzedaży i marketingu VW, Klaus Zellmer, w wywiadzie dla TopGear omówił strategię firmy na najbliższą dekadę. Przyznał, że usługi autonomiczne są ogromną szansą dla producentów samochodów i przedstawił zupełnie inny, choć logiczny, obraz tego, jak w przyszłości może wyglądać proces kupowania samochodów.

 

Zellmer wierzy, że VW będzie produkował samochody z fabrycznie zainstalowanymi elementami, zamiast dostosowywać pojedynczy pojazd do specyfikacji klienta. Dzięki temu produkcja będzie wymagała mniejszego nakładu finansowego, a to z kolei ma oznaczać niższą cenę zakupu samochodów.

 

Aby zwiększyć efektywność produkcji, Volkswagen będzie udostępniał poszczególne funkcje tylko wtedy, gdy będą one potrzebne. Jako przykład Zellmer podał leasing technologii autonomicznej jazdy. Firma jest zdania, że klienci chętnie zapłacą za to, by ich samochody samodzielnie się poruszały.

 

„Wszystko opiera się na ocenie zysków i kosztów” – tłumaczy Zellmer. „Weźmy np. tryb jazdy autonomicznej poziomu 4 (w którym człowiek prowadzi pojazd tylko w wyjątkowych sytuacjach). W takim wypadku koszt zainstalowania funkcji w samochodzie jest ogromny. Kto za to zapłaci? Nie jest to rozwiązanie dla rynku masowego. A teraz spójrzmy na ten sam przypadek, ale gdy dana funkcja jest zdalnie włączana i wyłączana. Według naszego kosztorysu, gdy pobrana zostanie opłatna w wysokości 7 euro za godzinę jazdy w trybie jazdy autonomicznej na poziomie 4, pomysł ten będzie opłacalny w realizacji”.

Autor: 
Anthony Karr, tłum. Klaudia Nikodem
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama