Czwarta generacja Forda Mustanga – powrót do korzeni i hit sprzedaży

Reklama

sob., 06/05/2021 - 23:31 -- MagdalenaL

Zdjęcia: Wikimedia Commons

 

Styliści postawili na nawiązanie do pierwszej generacji, zrezygnowali z prostych linii, a dodali bardziej owalną sylwetkę. Powrócono również do poprzedniego logo, czyli do galopującego konia. Dzięki tym zabiegom auto wydawało się bardziej nowoczesne. Auto pojawiło się na rynku w 1994 roku.

 

 

Nadwozia i silniki

Z początku w samochodzie były montowane silniki V6 o mocy 150 koni, (później zwiększono moc do 215 koni mechanicznych) i V8 o mocy 240 koni. Występował w nadwoziu coupe i jako kabriolet.

 

 

Faceliftingi

W 1996 roku wprowadzono zmianę chłodnicy oraz tylnych świateł, które ułożono pionowo. Z okazji 35-lecia wytworzenia pierwszego Mustanga w 1999 roku stworzono model „New Edge”. Charakteryzowały go agresywne linie, zmiany w światłach z przodu i z tyłu, nowy układ wydechowy oraz elementy karoserii z tworzyw sztucznych.

 

 

Wersje Mustanga

Model SVT Cobra miał silnik o pojemności 4.6 litra i mocy 305 koni. Spowodowało to, że projektanci musieli zmienić maskę na taką, która miała miejsce na wloty powietrza.

 

 

W 2000 roku miała miejsce premiera Cobry R. Auto zostało stworzone do wyścigów. Miało silnik V8 o pojemności 5.4 litra i mocy 385 koni mechanicznych. Samochód był przygotowany na tor, nie miał praktycznie żadnego wyposażenia, w tym nawet tylnej kanapy. Inżynierowie chcieli, aby był jak najlżejszy.

 

 

Ford Mustang GT miał nawiązywać Mustanga GT z filmu „Bullit”. Auto było dostępne tylko w trzech kolorach: niebieskim, czarnym i ciemnozielonym. Dodano charakterystyczne koła i taki sam korek do wlewu paliwa jak w Mustangu z 68.

 

 

W 2003 roku stworzono najmocniejszą odmianę tej generacji o nazwie Cobra Supercharged, która była wyposażona 4.6 litrowy silnik V8 o mocy 390 koni.

 

 

Auto otrzymało tytuł Car of the year.

 

 

 

Autor: 
Dominik Kaługa
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama