Prowadzenie pojazdu w sposób ekologiczny

Reklama

pt., 07/30/2021 - 13:25 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Wikimedia Commons

W 2018 roku zaszło wiele zmian dla kierowców. Rozwinęły się również systemy pomocy w zakresie nabywania pojazdów o niskiej emisji zanieczyszczeń. Zapraszamy do przeczytania artykułu jeśli chcesz je odkryć i zostać eko-kierowcą!

Czym jest jazda ekologiczna?

Ekologiczna jazda to obywatelskie zachowanie podczas jazdy, które umożliwia zmniejszenie zużycia paliwa, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, które są odpowiedzialne za globalne ocieplenie i zmniejszenie ryzyka wypadków.

 

Kilka wskazówek dotyczących ekologicznej jazdy:

  • Zaplanuj podróż i sprawdź ciśnienie w oponach. Nigdy nie zapominaj, że niedopompowane opony oznaczają więcej zużywanego paliwa i gorsze prowadzenie.
  • Upewnij się, że pojazd jest w dobrym stanie. Źle utrzymany pojazd może prowadzić do nadmiernego zużycia paliwa – nawet o 25%.
  • Usuń niepotrzebny ładunek. Aby zużywać mniej paliwa, wybierz boxy dachowe, czyli specjalne kufry bagażowe na dach samochodu. Nie zapomnij zdemontować ich po użyciu, w przeciwnym razie wystąpi nadmierne zużycie paliwa – od 10 do 15%.
  • Przyjmij płynną jazdę. Zacznij płynnie i bezzwłocznie wrzuć następny bieg, aby uniknąć nadmiernych obrotów silnika, co może prowadzić do 20% nadmiernego zużycia paliwa. Przewiduj spowolnienia: używaj hamulca silnikowego, a nie pedału hamulcowego.
  • Już w oddali zacznij zmniejszać prędkość. 10 km/h mniej pozwala zaoszczędzić do 5 litrów paliwa i zmniejszyć emisję CO2 o 12,5% na dystansie 500 km.
  • Zatrzymaj silnik podczas dłuższego postoju. Zatrzymanie, a następnie ponowne uruchomienie pojazdu zużywa mniej paliwa niż pozostawienie silnika na biegu jałowym przez ponad 20 sekund.
  • Nie nadużywaj klimatyzacji. Nadmierne zużycie paliwa w pojeździe z powodu klimatyzacji może sięgać 10% na drodze i 25% w mieście. Mniej klimatyzacji oznacza o 15% mniej CO2 emitowanego na 100 km.

 

Miniatura Crit’Air, kogo to dotyczy?

Naklejka Crit'Air lub „certyfikat jakości powietrza” to naklejka bezpieczeństwa, którą należy przykleić do pojazdu, aby zidentyfikować pojazdy najmniej zanieczyszczające powietrze. Umożliwia klasyfikację pojazdów od najbardziej zanieczyszczających do najmniej zanieczyszczających. Pozwala na:

  • Poruszanie się w strefach ograniczonego ruchu, ustanowionych przez niektóre gminy;
  • Korzystne warunki parkowania;
  • Wdrożenie zróżnicowanego obiegu w przypadku elementów szczytowych zanieczyszczenia.

 

Aby go uzyskać, wystarczy uzyskać dostęp do usługi online:

Winieta jest obowiązkowa w miastach, w których występują regularne szczyty zanieczyszczenia i gdzie zamierza się ustanowić strefy ograniczonego ruchu, w szczególności w Paryżu, Strasburgu, Grenoble, Lyonie, Tuluzie.

Naruszenie tych przepisów w miastach, w których winieta jest obowiązkowa, grozi grzywną w wysokości 68 euro.

 

Bonus ekologiczny, kogo dotyczy?

Premia ekologiczna to pomoc finansowa, która premiuje zakup lub wynajem określonych kategorii pojazdów niskoemisyjnych. Od 1 stycznia 2018 roku pomoc ta jest zarezerwowana dla osób, które kupują lub wynajmują: samochód prywatny lub dostawczy o maksymalnej emisji CO₂ 20 gramów/km; pojazd dwu- lub trzykołowy lub czterokołowiec bez akumulatora kwasowo-ołowiowego.

W 2018 r. do premii ekologicznej może kwalifikować się tylko pojazd zamówiony lub wynajęty w 2017 r., dla którego wystawienie faktury lub opłacenie pierwszego czynszu nastąpiła przed kwietniem 2018 r. Kwota sięga wysokości 1000 euro.

Premia jest potrącana bezpośrednio przez dealera z ceny zakupu wraz z podatkiem VAT pojazdu lub zwracana, jeśli poprosisz o to po zakupie, w agencji płatniczej i serwisowej.

Z dniem 1 stycznia 2018 r.  premia ekologiczna za zakup lub wynajem nowego samochodu hybrydowego lub vana typu plug-in została zniesiona.

 

Premia za złomowanie lub konwersję

Pod pewnymi warunkami można zakwalifikować się do premii za konwersję przy zakupie nowego lub używanego samochodu, jeśli w tym samym czasie złomowałeś stary samochód z silnikiem Diesla lub benzyną. Premia ta może zostać dodana do premii ekologicznej.

W zależności od tego, czy podlegasz opodatkowaniu, czy nie, warunki uzyskania tej premii nie są takie same. Warunki te można znaleźć na stronie internetowej Służby Publicznej.

Kary i podatek z CO₂ od zanieczyszczających pojazdów

Skala kar samochodowych została zrewidowana w górę w 2018 r., aby zniechęcić do zakupu najbardziej zanieczyszczających modeli.

Jest to podatek ekologiczny, który finansowo sankcjonuje zakup lub wynajem nowego lub używanego pojazdu prywatnego w zależności od ilości dwutlenku węgla (CO₂) emitowanego przez pojazd. W latach następujących po zakupie lub leasingu można doliczyć roczny podatek od posiadania najbardziej zanieczyszczających pojazdów.

Autor: 
tłum. Weronika Leśny
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama