Takie samo oznakowanie drogowe w całej UE? Jest zgoda na opracowanie standardu

Reklama

sob., 02/23/2019 - 08:40 -- zzz

Politycy UE uzgodnili, że powstaną jednakowe standardy dla oznakowania poziomego i pionowego dla wszystkich krajów członkowskich

Jak poinformowała Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), politycy na poziomie UE porozumieli się w sprawie jednolitych standardów oznakowania dróg. Uzgodniono, że należy opracować wspólne specyfikacje dla oznakowania pionowego i oznakowania poziomego w całej Europie.

Zdaniem ETSC wyższy standard oznakowania jest istotnym zagadnieniem w obliczu coraz wyższych poziomów autonomizacji samochodów – pojazdy coraz częściej odbierają kontrolę kierowcom.

– To jest bardzo dobra wiadomość i wszyscy kierowcy powinni być z niej zadowoleni – mówi Grzegorz Bagiński, dyrektor generalny Saferoad Polska. – Z wielu badań na świecie wiadomo, że inwestowanie w oznakowanie poziome na najwyższą stopę zwrotu wyrażaną w poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oznakowanie dróg to bardzo ważny element BRD, bo to informacja o przebiegu trasy, czy optyczne prowadzenie kierowcy w nocy. A więc podwyższanie standardu oznakowania jest kluczowe. Oznakowanie powinno być widoczne przez 12 miesięcy w roku. Dziś mamy technologie – czyli farbę – które po zimie przestają działać. Trzeba oznakowanie w całości odnawiać, więc jest okres, gdy na większości dróg w Europie oznakowanie nie spełnia nawet minimalnych standardów. Dlatego ważne jest używanie lepszych technologii.

 

Zdaniem Bagińskiego producenci i dostawcy technologii są gotowi, by dostarczać produkty o lepszych parametrach. To jednak będzie pociągało za sobą większe koszty na podnoszenie jakości oznakowania dróg. – Zarządcy dróg będą musieli zwiększać budżety na takie prace i jest pytanie – czy UE będzie współfinansowała te wyższe nakłady na podnoszenie poziomu oznakowania – mówi dyrektor generalny Saferoad Polska.

Autor: 
zzz
Źródło: 

brd24.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama