SOLARIS - PERŁA W KORNIE WIELKOPOLSKI SPRZEDANA

Reklama

czw., 09/06/2018 - 17:16 -- zzz

Polski rząd przejmuje 35 procent akcji znanego na całym świecie producenta autobusów Solaris. Pozostałe 65 procent przejmie hiszpańska, a dokładnie baskijska grupa CAF. Dotychczasowi właściciele i twórcy pochodzącego z Wielkopolski Solarisa - rodzina Olszewskich - postanowiła sprzedać spółkę. Tę transakcję ogłoszono w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

 

 

 

Polski rząd przejmuje 35 procent akcji znanego na całym świecie producenta autobusów Solaris. Pozostałe 65 procent przejmie hiszpańska, a dokładnie baskijska grupa CAF. Dotychczasowi właściciele i twórcy pochodzącego z Wielkopolski Solarisa - rodzina Olszewskich - postanowiła sprzedać spółkę. Tę transakcję ogłoszono w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.Zdjęcie ilustracyjne/RMF FM /RMF FM
Wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej poinformował, że 100 proc. udziałów w spółce objęła hiszpańska grupa CAF. Jak podano, CAF zawarł też wstępne porozumienie z PFR w sprawie objęcia w Solarisie pakietu mniejszościowego.

 

 

 

 

 

Grupa PFR potwierdziła, że doszło do podpisania porozumienia z nabywcą Solarisa ws. warunków wspólnej inwestycji w wielkopolską spółkę. Na jego mocy PFR nabędzie pakiet 35 proc. akcji. "Tym samym PFR, dołączając do CAF, stanie się znaczącym mniejszościowym akcjonariuszem spółki" - podał PFR w komunikacie prasowym.

Polski rząd - a dokładnie Polski Fundusz Rozwoju - chce mieć udziały w Solarisie, ponieważ nie chce, żeby znana polska marka przestała być polską.

Solaris zachowa polski charakter i produkcja, która odbywa się w Polsce, nie będzie przenoszona - wyjaśnia prezes funduszu Paweł Borys.

Rząd chce także, by Solaris zajął się projektowaniem i masową produkcją ekologicznych, nietrujących autobusów dla polskich miast.

Kwota sprzedaży Solarisa nie została ujawniona. Nieoficjalnie mówi się, że to kilkaset milionów złotych.

 

 

 

 

 

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw na świecie blisko 17 tys. pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2,3 tys. osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach.

Obecnie produkcja Solarisa prowadzona jest w czterech fabrykach na terenie Wielkopolski. W Środzie Wielkopolskiej zlokalizowane są dwie spawalnie, gdzie wytwarzane są nadwozia autobusów i tramwajów. Montaż pojazdów szynowych odbywa się w Poznaniu, zaś autobusy produkowane są w Bolechowie, gdzie mieści się centrala firmy.

 

 

 

 

 

 

Autor: 
Krzysztof Berenda
Źródło: 

rmf

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama