TESLA ZOSTAŁA CZWARTĄ, NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWĄ FIRMĄ SAMOCHODOWĄ ŚWIATA

Reklama

ndz., 06/11/2017 - 12:43 -- zzz

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wartość Tesli przewyższyła Forda i General Motors. Niedawno wyprzedziła także kolejnego motoryzacyjnego giganta, BMW.

 

Sytuacja ta wydaje się nieprawdopodobna, biorąc pod uwagę fakt ile samochodów wyprodukowały obie te firmy w ostatnim czasie. W zeszłym roku BMW dostarczyło swoim klientom 2 miliony pojazdów, podczas gdy Tesli w tym samym okresie udało się dostarczyć ich zaledwie 80 000. Mimo tego, obecnie jedynie Toyota, Volkswagen i Daimler są wyceniane na większą kwotę niż Tesla.

Oczywistym jest jednak, że wycena giełdowa Tesli oparta jest na potencjale firmy i na rosnącej zdolności produkcyjnej, a nie na ilości obecnie dostarczanych samochodów. Ambicją amerykańskiej firmy jest osiągnięcie w ciągu kilku najbliższych lat możliwości produkcyjnych na poziomie miliona aut rocznie. Tesla planuje uzyskać ten wynik już w 2020 roku.

Mimo, że obecnie wielkość firmy nie jest powalająca, to BMW powinno zacząć się obawiać.

Inwestorzy postrzegają Teslę nie tylko jako firmy motoryzacyjną. Zarządzane przez Elona Muska przedsiębiorstwo produkuje także ogniwa litowo-jonowe i dostarcza rozwiązania magazynów energii, w tym także te na skalę przemysłową. Angażuje się w budowę odnawialnych źródeł energii, jak np. farmy fotowoltaiczne, a w ciągu miesiąca uruchamia produkcję fotowoltaicznych dachówek. Fakt ten sprawia, że trudno porównywać jej wartość do innych firm zajmujących się tylko i wyłącznie produkcją samochodów. Tesla stara się dostarczać kompleksowe rozwiązania dla całego sektora energetycznego, począwszy od tworzenia, aż do wykorzystania i magazynowania energii. Firma chce, aby klienci nie tylko mogli kupić jej elektryczne auto, lecz także byli w stanie zasilać swoje domy dzięki panelom lub dachówkom fotowoltaicznym. Energia uzyskana w ten sposób może być magazynowana w Powerpackach oraz Powerwallach i być wykorzystywana do ładowania pojazdów w momencie mniejszego zapotrzebowania.

 

Chcąc porównać Teslę do innych firm motoryzacyjnych, należałoby to zrobić z firmą, która oprócz produkcji samochodów spalinowych zajmowałaby się również wydobywaniem ropy, rafinerią i dystrybucją paliw.

W sytuacji, w której cała branża motoryzacyjna powoli porzuca silniki spalinowe i kieruje swój wzrok na pojazdy elektryczne, pozycja przyjęta przez Teslę jest bardzo strategiczna. Firma w tym momencie wyprzedza innych graczy o kilka lat. Zaprojektowanie pojazdu elektrycznego i wprowadzenie go na rynek konsumencki to kwestia kilku lat, nawet dla takich potentatów jak BMW, Volkswagen, czy Daimler. Tesla rozwija się bardzo intensywnie i z roku na rok zwiększa swoje możliwości produkcyjne, przez co jej przewaga będzie tylko rosnąć. Warto zauważyć, że firma dba także o rozwój ogólnoświatowej infrastruktury superszybkich ładowarek, co daje dodatkową przewagę nad konkurencją.

 

 

GotoweSpolki.pl

Autor: 
BARTOSZ MEJER
Źródło: 

Electrek.co/muskindustries.space/pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama