Na Białorusi można zwiedzać fabrykę największych na świecie ciężarówek "Biełaz"

Reklama

Na Białorusi roNa Białorusi rośnie popularność turystyki przemysłowej. Chętni mogą zwiedzić na przykład fabrykę "Biełaz" w podstołecznym mieście Żodzina, gdzie produkowane są największe na świecie ciężarówki mogące przewozić 450 ton ładunku.

 

 

Ciężarówka Biełaz 75710Foto: www.belaz.by

 

 

  •  

Inga Jubko, przedstawicielka zakładów "Biełaz" powiedziała Polskiemu Radiu, że produkcja takich pojazdów to żmudne zajęcie. Jak tłumaczyła, na głównej linii produkcyjnej, gdzie są montowane ciężarówki mogące przewozić od 25 do 90 ton, codziennie wytwarza się około 10 pojazdów. Dla porównania montaż ciężarówki, która może przewozić 450 ton ładunku, trwa od 6 miesięcy do roku".

Fabryka "Biełaz"Fabryka "Biełaz"Foto: www.belaz.by

Ciężarówka "BiełAZ 75710", która uznana jest za największą na świecie, spala 560 litrów paliwa na godzinę. Ma dwa baki, które mieszczą 5600 litrów paliwa. Inga Jubko powiedziała, że na zamówienie kopalni odkrywkowej z Chile białoruscy konstruktorzy opracowali jeszcze większą ciężarówkę, która będzie mogła przewozić 560 ton ładunku. "Obecnie pojazd jest gotowy do montażu. Jednak problem jest w oponach, które będą musiały wytrzymać ponad tysiąc ton. Sama ciężarówka będzie ważyć 440 ton plus 560 ton ładunku" - podkreśiła przedstawicielka firmy i dodała, że na razie żaden producent na świecie nie wyprodukował takich opon.

 

Autor: Włodzimierz Pac, Źródło: IAR

PL PORTAL PL
Z.B.

video: 

Reklama