Czy część autostrad w Polsce dalej będzie bezpłatna? Czy wszystkie będą płatne?

Reklama

pt., 07/09/2021 - 18:50 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Flickr

 

Na razie sporo część autostrad dalej pozostaje bezpłatna. Jednak finalnie wszystkie autostrady mają być płatne, ponieważ tak zostało to zapisane w przepisach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tak napisała na swojej stronie: zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie autostrady w Polsce będą płatne. Opłaty za autostrady w Polsce tanie na tle europejskim nie są.

 

 

Dlaczego w takim razie część autostrad dalej jest bezpłatna?

 

Wynika to z faktu, że autostrada musi być w pełni ukończona, aby pobierać za nią opłatę. Pojawił się też problem z organizacją systemu poboru płatności. Choć autostrady kojarzą się z szybką podróżą, to jednak często się zdarzało szczególnie w okresie wakacyjnym, że trzeba było stać w długich korkach przy bramkach, gdzie pobierana jest opłata.

 

Rządzący zdecydowali się zrezygnować z bramek na autostradach pobierających płatności z tego względu, że były po prostu nieefektywne, ponieważ tworzyły się korki. Jest pomysł na nowy sposób opłat dla samochodów ciężarowych. Inaczej niż dotąd, będzie on oparty nie na systemie radiowym, wymagającym stawiania bramek na autostradach, ale na nadzorze satelitarnym nad ruchem pojazdów. Dzięki temu wymagania wobec infrastruktury niezbędnej do naliczania opłat spadają, system w znacznym stopniu może działać automatycznie. Do rozliczania przejazdów już można używać darmowej aplikacji na smartfony (zamiast specjalnych urządzeń, jak w systemie viaTOLL).

 

Jak będzie wyglądał nowy system?

 

Za kilka miesięcy będą testy nowego systemu poboru opłat. Na początku będą umieszczane na płatnych odcinkach autostrad. Mowa tu o odcinkach Konin–Stryków (autostrada A2) i Wrocław–Sośnica (autostrada A4), z których bramki mają zniknąć już w grudniu tego roku. Będą istniały dwie możliwości w jaki sposób będziemy mogli zapłacić za przejazd. Wprowadzona zostanie nowa metoda poboru opłaty w systemie swobodnego ruchu, czyli przejazd typu free-flow. Nowoczesny i efektywny pobór opłaty umożliwi likwidację bramek i szlabanów na autostradach oraz poprawi komfort kierowców". Płatności będzie można dokonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zakup elektronicznego biletu autostradowego (e-biletu), który będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady. Do takiej formy rozliczenia nie będzie potrzebna instalacja żadnego urządzenia ani aplikacji, bo zakup biletu będzie możliwy nie tylko online, lecz także na stacjach paliw czy w kioskach. Drugi możliwość to taka, z której na razie korzystają pojazdy powyżej 3,5 tony. Aplikacji, tzw. OBU (On Board Unit), ZSL (zewnętrzny system lokalizacyjny).

 

 

Czy autostrady w Polsce są drogie?

 

Podróż z Warszawy do granicy z Niemcami w Świecku w obie strony będzie nas kosztować prawie 194 złote. Oczywiście zakładamy, że jedziemy autem osobowym. Za to w Szwajcarii za roczną winietę na autostrady i drogi ekspresowe trzeba wydać ok. 167 zł, nie licząc wybranych, dodatkowo płatnych tuneli. Za około 419 złotych można w Austrii przez rok podróżować po wszystkich płatnych odcinkach drogi. Podobne stawki co w Polsce występują we Włoszech.

Autor: 
Dominik Kaługa
Polub Plportal.pl:

Reklama