Fabryka Vauxhall dostaje nowe życie dzięki produkcji elektrycznych aut dostawczych

Reklama

pt., 07/09/2021 - 18:47 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

 

Fabryka samochodów Vauxhall w północno-zachodniej Anglii otrzyma 100 mln funtów na inwestycję w produkcję elektrycznych samochodów dostawczych, powiedział we wtorek właściciel Stellantis. Nissan zobowiązał się w zeszłym tygodniu do budowy dużej fabryki akumulatorów, aby zelektryfikować swoją ofertę przed zbliżającymi się zmianami prawnymi dotyczącymi aut spalinowych.

 

 

Przyszłość fabryki Vauxhall w Ellesmere Port była niepewna, ponieważ jej właściciel powiedział w 2019 roku, że chce w niej budować nowy model Astra, ale zależało to od wyniku Brexitu. Sprawa została dopiero wyjaśniona w grudniu 2020 roku.

 

Stellantis powiedział, że był wspierany przez rząd Wielkiej Brytanii, aby mógł dokonywać kolejnych inwestycji. Niektóre firmy samochodowe dostały nawet 10 proc. swoich wydatków. To ogromne wotum zaufania dla naszej gospodarki, cieszę się z dobrych relacji handlowych po Brexicie – powiedział premier Boris Johnson. Pojawiły się obawy o utrudnione inwestycje i część firm wstrzymała się z inwestycjami, ale umowa z 24 grudnia umożliwiała bez problemowy handel z zaznaczeniem, że niektóre części muszą pochodzić z regionu fabryki.

 

Od 2022 roku zakład będzie produkował samochody dostawcze Vauxhall/Opel Combo-e, Peugeot e-Partner i Citroen e-Berlingo oraz różne warianty samochodów tych producentów. Czyni to fabrykę Vauxhalla pierwszą typu fabrykę poświęconą produkowania baterii dla innych marek.

 

Ogniwa elektryczne będą importowane z innych filii tej fabryki w Europie. Firma zaznaczyła, że nie wyklucza produkcji ogniw w Wielkiej Brytanii, jeśli będzie zwiększone zapotrzebowanie.

 

Popyt na samochody dostawcze w Wielkiej Brytanii wzrósł po zamknięciu sklepów tradycyjnych i zwiększeniu sprzedaży w sklepach online.

 

 

Vauxhall, który działa jako Opel w Europie już produkuje samochody dostawcze w swojej fabryce położonej w Luton w południowej Anglii. W tym zakładzie w zeszłym roku wyprodukował ponad 62 tys. pojazdów.

 

Dyrekcja Vauxhalla poinformowała, że zacznie zatrudniać pracowników na trzecią zmianę, aby wyrobić się z zamówieniami od francuskich firm.

Autor: 
Costas Pitas tłum. Dominik Kaługa
Polub Plportal.pl:

Reklama