PIS wprowadzi opłaty za drogi ekspresowe

Reklama

czw., 01/28/2021 - 10:03 -- zzz

Opłata za przejazd będzie obowiązywać nie tylko na autostradach, lecz także na drogach ekspresowych. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowym systemem, który ma to umożliwić. Ma zostać wdrożony już w kwietniu 2021 roku.


Podatki są wszędzie, nawet jeśli ich nie dostrzegamy i określane są inną nazwą, na przykład opłatą, daniną czy mytem. Kierowcy przyzwyczaili się już, że przejazd autostradą wieże się z koniecznością uiszczenia opłaty, w przyszłości system e-Toll ma objąć także drogi ekspresowe.

Nowy system budzi wiele kontrowersji ze względu na podstawy jego działania: opłaty mają być naliczane automatycznie na podstawie śledzenia pozycji GPS jadącego pojazdu. Oskarżenia o możliwość naruszania prywatności i inwigilowania kierowców resort lekceważy, mimo że dane będą trafiać bezpośrednio do Krajowej Administracji Skarbowej.

Opłata za przejazd drogą ekspresową. Koniec darmowych przejazdów dla ciężarówek
Nowy system poboru opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi ma być doglądany i obsługiwany przez KAS. Rozwiązanie e-Toll ma zastąpić ręczny pobór opłat na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Nowy system od kwietnia 2021 ma obowiązywać samochody o masie powyżej 3,5 tony, od lipca 2021 obejmie także samochody osobowe. Początkowo będzie służył do pobierania opłat za przejazd odcinkami autostrad, plany rządu są jednak jasne: płacić trzeba będzie także za korzystanie z ekspresówek.

Ministerstwo odpowiadając na pytania WP uspokoiło, że plany zakładają (przynajmniej na razie) objęcie e-Tollem na drogach ekspresowych tylko samochodów ciężarowych. Nie podało jednak kiedy dokładnie planowane jest rozpoczęcie poboru opłat.

Oparcie nowego systemu poboru opłat na technologii satelitarnej ma na celu m.in. znaczne uproszczenie procesu rozszerzania sieci dróg płatnych. Architektura systemu jest tworzona tak, aby w przyszłości możliwe było objęcie nim wybranej sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce.


Plany dotyczące wdrożenia e-Toll na autostradach są już znane: na początek ma on zacząć działać na odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław. System ma być sukcesywnie wdrażany w całej Polsce.

Przygotowywane przez rząd rozwiązanie będzie wymagać zgody na śledzenie położenia smartfona. Problem polega na tym, że jeśli nie cofnie się jej po zjeździe z autostrady, dane będą przekazywane na państwowe serwery cały czas. Alternatywą dla osób „niekorzystających z rozwiązań cyfrowych” ma być możliwość kupienia biletu autostradowego 
 

Autor: 
zzz
Źródło: 

wp.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama