Uprzejmie Donoszę -nowa aplikacja ułatwiająca zgłaszanie nielegalnego parkowania

Reklama

O co chodzi?

Każdy z nas chce swobodnie i bezpiecznie poruszać się po mieście. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Zbyt często, jako piesi, zmuszeni jesteśmy do przeciskania się, chodzenia gęsiego, omijania, wkraczania na jednię zza zaparkowanych pojazdów, a nawet ustępowania jeżdżącym po chodnikach samochodom.

 

 

Próbowałaś/eś dzwonić do Straży Miejskiej w swoim mieście? Wiemy jak to działa. Pracownicy SM odwiedzają miejsce zgłoszenia średnio po dziewięciu godzinach i "nie stwierdzają naruszenia" (dane na podstawie badaniaMiasto jest nasze). Podobną skuteczność mają aplikacje miejskie w rodzaju warszawskiej 19115 czy szczecińskiej aplikacji Alert Szczecin.

Sprawdź jak to działa

Czy to wina Straży Miejskiej?

Najwygodniej jest tak stwierdzić, tylko niewiele to daje. SM to najczęściej słabo dotowana służba, z dużymi brakami kadrowymi. Pracownicy SM są obarczeni bardzo niewdzięczną pracą. Zwróć uwagę, że dobrego słowa o nich nie powie ani osoba zgłaszająca naruszenia, ani ukarany.

Sytuacji nie ułatwiają przepisy. SM (ani Policja), nie może z automatu ukarać właściciela pojazdu. Musi znaleźć sprawcę. A to wymaga żmudnej pracy papierkowej, wysyłania korespondencji oraz bardzo często sądzenia się z domniemanym sprawcą.

Czym jest Uprzejmie Donoszę?

Uprzejmie Donoszę jest ogólnopolskim rozwiązaniem, pomagającym mieszkańcom w nierównej walce z recydywistami parkowania.

Wystarczy zrobić dwa zdjęcia, sprawdzić automatycznie pobrany adres i numer rejestracyjny oraz określić rodzaj naruszenia. Tylko tyle. Straż Miejska nie musi odwiedzać tego miejsca żeby stwierdzić to naruszenie naocznie. Dowód ze zdjęcia wraz twoim oświadczeniem jest wystarczający.

Zobacz, jakie to proste:

Co dalej? W wygodnym dla siebie cyklu (np. raz na miesiąc), wchodzisz na swoją listę zgłoszeń, i pobierasz paczkę pięknie przygotowanych zgłoszeń w formie plików PDF. Takie pliki możesz wysłać emailem do Straży Miejskiej (bez trudu znajdziesz adres kontaktowy SM na ich stronie WWW) albo na Stop Agresji Drogowej (czyli na Policję).

 

Czym to się różni od wysłania tych samych zdjęć jako załącznika do wiadomości? Wygodą:

  1. Uprzejmie Donoszę automatycznie pobiera datę i godzinę wykonania zdjęcia, i ustawia je we wniosku.
  2. Także automatycznie pobierany jest numer rejestracyjny ze zdjęcia, i umieszczany we wniosku.
  3. Co więcej, z tego samego zdjęcia automagicznie wyciągane są dane geolokalizacyjne. Nie musisz więc pamiętać gdzie dokładnie zrobiła/eś zdjęcie.
  4. Na koniec Uprzejmie Donoszę gromadzi wszystkie twoje zgłoszenia w jedną czytelną listą, która pozwala Ci śledzić postępy poszczególnych spraw.
  5. Z rozmów z pracownikami SM i Policji wynika, że niekompletne lub wadliwe zgłoszenia są bardzo częstym problemem. Z Uprzejmie Donoszę nie popełnisz błędów.

Trochę historii

W 2015 w Szczecinie z inicjatywy samozwańczego Rzecznika Pieszych w Szczecinie i kawiarni Stojaki, powstała akcja Rób to dobrze. Była to społeczna akcja mandatowa.

Dowiedz się więcej czytając historię Rób to Dobrze.

Ta akcja wiele nas nauczyła. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że takie działania trafiają do niewielu. A na pewno nie trafiają do osób nagminnie łamiących przepisy. Ale dowiedzieliśmy się także, że możliwe jest skutecznie zgłoszenie mandatu, wyłącznie na podstawie zdjęcia przekazanego przez mieszkańca miasta. Kluczowa dla Straży Miejskiej jest jakość tych zgłoszeń.

W kolejnych latach testowaliśmy wiele różnych możliwości:

  1. Rozmowy oraz oficjalna korespondencja z przedstawicielami SM w kilku miastach;
  2. Rozmowy oraz oficjalna korespondencja z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, odpowiedzialną za akcję Stop Agresji Drogowej (analogiczna strona istnieje dla każdego województwa);
  3. Próby integracji Uprzejmie Donoszę z aplikacjami miejskimi oraz EPUAPem;
  4. Testowanie wariantu „Wydrukuj, podpisz i wyślij”.
  5. W pigułce, wiedza uzyskana w ten sposób jest następująca: bez względu na to jak zostanie dokonane zgłoszenie, prawdziwy problem zaczyna się później, ponieważ SM (albo Policja), musi ustalić sprawcę wykroczenia. W ruch wchodzi poczta, listy polecone, sądy. Trwa to miesiącami, marnuje czas, papier i pieniądze.

 

Obowiązujące przepisy

Na stronie z obowiązującymi przepisami dowiesz się, jak poprawnie zaparkować swój samochód i na jakie przepisy powoływać się w rozmowie z kierowcami. Ostatecznie dowiesz się także, jaką kategorię naruszenia przepisów wybrać dla swojego zgłoszenia.

Czy mogę jakoś pomóc w projekcie?

Pewnie! Przeczytaj więcej o stanie projektu i jak można pomóc.

Historia zmian

Zobacz o historię zmian.

Autor: 
zzz
Źródło: 

uprzejmiedonosze

Reklama