Od 2030 roku Volvo zamierza opierać się wyłącznie na budowie aut elektrycznych

Reklama

czw., 03/18/2021 - 15:57 -- MagdalenaL

Koncern Volvo zamierza do 2030 roku pożegnać się z silnikiem spalinowym, któremu to nie wróży się długiej przyszłości. Ta decyzja przyczynia się do powiększenia się, dotychczas nielicznego grona marek samochodowych decydujących się na odejście od tradycyjnych rozwiązań.  

Szwedzka marka Volvo jest kolejnym producentem samochodów, który zapowiada całkowite odejście od silnika spalinowego. Od 2030 r. firma, należąca do chińskiej koncernu Geely, chce budować i sprzedawać wyłącznie samochody z napędem elektrycznym. "Nie ma już przyszłości dla samochodów z silnikami spalinowymi" - powiedział dyrektor Volvo ds. technologii, Henrik Green. Volvo już jakiś czas temu zapowiedziało, że do połowy dekady chce zwiększyć udział modeli z napędem czysto elektrycznym do około połowy - reszta to będą napędy hybrydowe. Jednak zgodnie z planem, w 2030 roku nie będą one już częścią oferty. 

Volvo dołącza w ten sposób do rosnącej liczby producentów samochodów, którzy chcą całkowicie zrezygnować z silników spalinowych. Ostatnio amerykański gigant motoryzacyjny General Motors ogłosił zamiar sprzedawania od 2035 r. wyłącznie samochodów o zerowej emisji. Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover niedawno przedstawił perspektywę zrobienia tego samego dla swojej luksusowej marki Jaguar. Od 2025 roku zamierza zrezygnować z silników spalinowych i dodaje, że marka w ten sposób "powstanie na nowo". 

 

Grono rezygnujących z tradycji jest jednak przewidywalne 

Mimo wszystko postulaty Volvo, Jaguara i General Motors stanowią wyjątek. Niemieccy producenci nie są skłonni do podawania konkretnych dat ewentualnego wycofania silników benzynowych, wysokoprężnych i hybrydowych.  

 

Grono rezygnujących 

Do kiedy producenci samochodów osobowych mają zamiar oferować pojazdy napędzane silnikiem spalinowym?  

Już niemal cztery lata temu szwedzki producent trafił na pierwsze strony gazet ogłaszając pożegnanie z silnikiem spalinowym. W tym czasie pozostawiono jednak jedną furtkę. Do zelektryfikowanych nowych samochodów zaliczono tzw. łagodne hybrydy, które mają nieznacznie mniejsze zużycie paliwa, a mimo to mogą być zaliczane jako nowe samochody zelektryfikowane. Jednak ta furtka została już zamknięta, a firma jest "zdeterminowana, aby do 2030 roku stać się producentem samochodów wyłącznie elektrycznych", jak wyjaśnia dyrektor ds. technologii Green. 

Szef Volvo Cars - Hakan Samuelsson chce również radykalnych zmian w sprzedaż. W przyszłości samochody elektryczne producenta będą sprzedawane wyłącznie przez Internet. Już nowy nowy elektryczny model XC40 Recharge Pure Electric z roku modelowego 2022 ma być dostępny wyłącznie online. Chociaż obecny model sprzedaży detalicznej czeka radykalna zmiana, partnerzy kontraktowi w salonach Volvo nadal będą odgrywać ważną rolę i pozostaną punktem kontaktowym dla klientów.  

Przedsiębiorstwo Volvo Cars z siedzibą w Göteborgu i zajmuje się produkcją samochodów osobowych, od wielu lat jest oddzielony od szwedzkiego producenta pojazdów użytkowych Volvo AB. Właścicielem Volvo Cars jest chińska grupa samochodowa Geely, która posiada również udziały w koncernie Volvo AB. 

Autor: 
tłum: Paulina Leopold
Polub Plportal.pl:

Reklama