Orlen rusza z produkcją wodoru

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 12:08 -- MagdalenaL

Stacje powstaną w Polsce, Czechach i na Słowacji. Celem jest stworzenie około 100 stacji i 6 hub, które mają za zadanie przechowywać i produkować wodór.

W Polsce ma powstać 54 stacje, 26 na Słowacji i 22 w Czechach. 3 huby będą w Polsce, jedna na morzu Bałtyckim, jedna w centralnej części kraju, a ostatnia na południu, a 3 u naszych południowych sąsiadów(dwie w Czechach i jedna na Słowacji), będą zasilane energią z odnawialnych źródeł m.in. przez farmę morską Baltic Power oraz fotowoltaike i energię wiatrową. Docelowo moc instalacji elektrolizy wyniesie ok. 250 MW. Orlen chce osiągnąć do 2030 roku produkcję na poziomie 50 tys. ton wodoru rocznie. Wykorzystanie go ograniczy emisję CO2 o około miliona ton rocznie. Powstaną również 3 instalacje do produkcji wodoru z recyklingu odpadów(dwie w Polsce i jedna w Czechach).

Dzięki odważnym, innowacyjnym inwestycjom w Polsce, Czechach i na Słowacji Grupa ORLEN ma szansę stać się środkowoeuropejskim liderem paliw wodorowych. Mamy świadomość, że jest to niezwykle istotne zarówno z biznesowego, jak i środowiskowego punktu widzenia. Wejście w obszar zrównoważonej produkcji wodoru w perspektywie kolejnych dekad zapewni nam przewagi konkurencyjne w obszarze detalicznym, rafineryjnym i energetycznym. Ponadto, pozwoli na znaczącą redukcję śladu węglowego i będzie ważnym krokiem do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Hydrogen Eagle to kolejny etap inwestycji Orlenu w wodór. Pilotażowe punkty tankowania wodorem funkcjonują już w Niemczech. We Włocławku, Trzebini i Płocku powstaną instalacje do wytwarzania wodoru, które mają mieć łączną moc produkcyjną na poziomie 1000 kg na godzinę.

Autor: 
Dominik Kaługa
Polub Plportal.pl:

Reklama