Od teraz Mapy Google ostrzegą kierowców o opłatach emisyjnych

Reklama

Zdj: GETTY IMAGES

 

Do Map Google została dodana usługa, która ostrzeże kierowców w Londynie oraz innych miastach o tym czy wjeżdżają do stref niskoemisyjnych, w których nakładane są kary lub opłaty.

 

Strefy te zostały już wprowadzone w kilku z największych miast, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez pojazdy. Jednak często niejasnym jest, gdzie owe strefy się zaczynają, przez co turyści i niedzielni kierowcy mogą wpaść w pułapkę. Aby ułatwić całą sprawę, Google będzie ostrzegało kierowców wkraczających na teren Amsterdamu, Barcelony, Berlina, Londynu oraz Paryża. Liczba miast zwiększy się w przyszłości.

 

Londyńska Strefa Ultra Low Emmison (Ulez) pokrywa obszar, na którym znajduję się najwięcej turystycznych oraz historycznych miejsc od:

 

- Mayfair, na zachodzie po Whitechapel na wschodzie

- Clerkenwell na północy po Lambeth na południu

 

Kierowcy starszych aut niespełniających standardów emisyjnych, wjeżdżający w strefie Ulez poniosą opłatę w wysokości 12,50 funtów (67 złotych). Dopóki strefa się nie rozszerzy, we wrześniu, opłata obowiązuję w tym samym miejscu co, 15 funtowa (80 złotych) opłata za wjazd do centrum.

 

W Paryżu kierowcy nieposiadający naklejki na szybie poświadczającej o emisji wydzielanych zanieczyszczeń mogą zostać ukarani grzywną w wysokości:

- 68 funtów (366 złotych) za samochody osobowe

- 135 funtów (727 złotych) za większe pojazdy

 

Podobne rozwiązanie zastosowano w Berlinie.

 

Ostrzeżenie pojawi się gdy nasza trasa podróży będzie prowadzić przez strefy niskoemisyjne oraz, gdy zbliżymy się do nich w drodze do celu - poinformowało Google. Dodało, że bazując na tych informacjach, użytkownicy będą mogli wybrać alternatywny środek transportu bądź zmienić trasę.

 

Inne aplikacje takie jak Waze, którego właścicielem również jest Google, posiadają już opcje umożliwiające omijanie stref w niektórych miastach. Jednakże to Google Maps jest najpopularniejszą aplikacją nawigacyjną, której udziały na rynku wynoszą od 70 do blisko 80 proc. Firma mówi, że wspiera starania mające za zadanie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w najbardziej osiedlonych miejscach.

 

Zmiana została ogłoszona w marcu. Pośród innych planowanych zmian, znalazła się także, opcja wybrania „Drogi przyjaznej dla środowiska”.

Autor: 
Tłum. Łukasz Kamiński
Dział: 

Reklama