Volkswagen wypłaci 3 tys. euro każdemu Hiszpanowi w związku ze skandalem "Dieselgate"

Reklama

śr., 02/03/2021 - 15:34 -- MagdalenaL

Zgodnie z wyrokiem hiszpańskiego sądu Volkswagen będzie musiał zapłacić w sumie ponad 16 mln euro poszkodowanym w wyniku afery „Dieselgate” dot. manipulacji silnikami produkowanych pojazdów dzięki specjalnie zainstalowanemu oprogramowaniu, które kamuflowało rzeczywistą emisję spalin.

 

Sąd przychylił się do zbiorowej skargi złożonej przez hiszpańską Organizację Konsumentów i Użytkowników (OCU), która zażądała odszkodowania w wysokości 3 tys. euro dla każdego poszkodowanego w aferze „Dieselgate”. Zgodnie z wyrokiem Volkswagen został skazany na zapłatę ponad 16 mln euro.

 

 

Sędzia nakazał również hiszpańskiemu oddziałowi niemieckiego koncernu motoryzacyjnego zaprzestanie tego "nieuczciwego" postępowania zakazując podobnych działań w przyszłości oraz obciążając oskarżoną stronę kosztami postępowania.

 

Volkswagen zapewnia jednak, że złoży odwołanie od wyroku w odpowiednich instancjach.

 

Skandal ujrzał światło dzienne we wrześniu 2015 roku, kiedy w odpowiedzi na zarzuty amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się do manipulacji ponad 11 mln silników produkowanych przez siebie pojazdów za pomocą oprogramowania komputerowego, dzięki któremu silniki tych samochodów w testach laboratoryjnych wypadały znacznie lepiej, niż w rzeczywistości, tj. wskazywały mniejszą emisję spalin.

 

We wrześniu ubiegłego roku Volkswagen odmówił przystąpienia do negocjacji odszkodowań dla 125 tys. portugalskich klientów poszkodowanych w wyniku tej afery, którzy obecnie czekają na zakończenie toczącego się w sądzie postępowania.

 

 

Stowarzyszenie broniące praw konsumentów Deco/Proteste w październiku 2016 r. wniosło do sądu w Lizbonie pozew zbiorowy przeciwko Volkswagen Portugal, dołączając tym samym do hiszpańskich, włoskich i belgijskich poszkodowanych do negocjacji nad pozasądową ugodą z koncernem, który w tym roku, czyli 5 lat od wybuchu skandalu "Dieselgate", zgodził się wypłacić około 800 mln euro swoim 460 tys. niemieckim klientom (1 740 euro dla każdego poszkodowanego).

Autor: 
Tłum. Matylda Czarnecka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama