Właściciel Vauxhall, Stellantis, zainwestuje 30 mld euro w pojazdy elektryczne

Reklama

ndz., 07/11/2021 - 19:17 -- MagdalenaL

Właściciel Vauxhall, Stellantis, powiedział, że do końca 2021 r. zainwestuje ponad 30 mld euro (26 mld funtów) w pojazdy elektryczne.

Jego celem jest wyrównanie całkowitego kosztu posiadania pojazdu elektrycznego z modelem napędzanym benzyną do 2026 r.

Jako poparcie swojego planu, Stellantis ogłosił, że zbuduje co najmniej pięć fabryk akumulatorów w Europie i USA.

Zapowiedział już budowę dwóch fabryk we Francji i Niemczech, a trzecia będzie się znajdować we Włoszech w Termoli.

Czwarty na świecie producent samochodów, który powstał w styczniu w wyniku połączenia włosko-amerykańskiej firmy Fiat Chrysler i francuskiego PSA, jest przygotowany na rywalizację z liderem pojazdów elektrycznych Teslą i innymi dużymi producentami samochodów.

Stellantis poinformował, że wszystkie 14 marek, w tym Peugeot, Jeep, Ram, Fiat i Opel, rozpocznie sprzedaż w pełni zelektryfikowanych pojazdów.

Firma oświadczyła, że chce koncentrować się na utrzymaniu przystępnych cenowo i ekologicznych pojazdów. Przedstawiciel firmy odmówił jednak podania cen, jakie Stellantis zamierza pobierać za samochody osobowe.

Do końca 2021 r. firma zelektryfikuje również swoją linię pojazdów użytkowych i wprowadzi samochody dostawcze z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

„Ten czas transformacji jest wspaniałą okazją do zresetowania zegara i rozpoczęcia nowego wyścigu” – powiedział prezes Stellantis, Carlos Tavares. „Zespół działa na pełnych obrotach, jeśli chodzi o ich drogę do elektryfikacji”.

Firma zapowiedziała, że ich samochody elektryczne będą budowane na czterech platformach, będą miały zasięg od 500 do 800 km (od 300 do 500 mil) na jednym ładowaniu i możliwość szybkiego ładowania 32 km (20 mil) na minutę.

Plany w UK

W tym tygodniu firma ogłosiła plany budowy elektrycznych samochodów dostawczych w zakładzie Ellesmere Port w Cheshire.

Inwestycja o wartości 100 milionów funtów, na rzecz której rząd Wielkiej Brytanii przeznaczy około 30 milionów funtów, zabezpieczy ponad 1000 miejsc pracy w fabrykach.

Przyszłość fabryki stała pod znakiem zapytania po tym, jak Stellantis zrezygnował z planów budowy nowego modelu Astry.

Stellantis obecnie buduje dwie fabryki akumulatorów, jedną we Francji i jedną w Niemczech, i zapowiedział, że utworzy trzecią w Termoli we Włoszech.

Dwie „duże fabryki” w Douvrin we Francji i Kaiserslautern w Niemczech otrzymają wsparcie rządu francuskiego i niemieckiego w wysokości 1,3 mld euro (1,1 mld funtów).

Przedstawiciel firmy powiedział, że Stellantis zbuduje jeszcze co najmniej dwie takie fabryki, które prawdopodobnie będą znajdować się w USA.

Dodaje, że firma planowała budowę fabryk akumulatorów w swoich głównych ośrodkach produkcyjnych, a nie ma aktualnych planów budowy dużych fabryk w Wielkiej Brytanii.

Autor: 
Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama