Oto jak wygląda jazda chińskim robotaxi bez kierownicy

Reklama

pon., 08/01/2022 - 09:27 -- MagdalenaL

Baidu ujawnił plany na temat elektrycznego samochodu samojezdnego z wyjmowaną kierownicą, oznaczając kolejny krok naprzód w szybko rozwijającym się wyścigu robotaxi w Chinach.

Chiński gigant technologiczny, odpowiedź kraju na Google (GOOGL), ujawnił Apollo RT6, swój autonomiczny pojazd szóstej generacji, na swojej corocznej konferencji flagowej w czwartek.

 

Usługa ride-haillingu Baidu, Apollo Go, działa obecnie w 10 chińskich miastach. Nowy pojazd zostanie wprowadzony do użytku w ramach tego programu w przyszłym roku.

Zdjęcie wnętrza nowego robotaxi firmy Baidu. Kierownica jest odłączana i zostanie usunięta, gdy firma otrzyma zgodę od władz, jak twierdzi przedstawiciel firmy.

 

Gdy organy regulacyjne dadzą zielone światło, odłączana kierownica Apollo RT6 będzie mogła legalnie zostać odłączona, powiedział w czwartek dyrektor firmy.

 

Baidu prezentuje swój nowy projekt jako sposób na zwolnienie miejsca na takie rzeczy jak „dodatkowe siedzenia, automaty, komputery stacjonarne lub konsole do gier”.

 

Firma powiedziała, że jej nowy samochód samojezdny radykalnie obniżył koszty produkcji w stosunku do poprzednich wersji, o połowę. Te oszczędności kosztów zostaną przekazane pasażerom, ponieważ firma przygotowuje się do wprowadzenia samochodów do swojej istniejącej floty robotaxis w całym kraju, według dyrektora generalnego Robina Li.

 

„Zmierzamy w kierunku przyszłości, w której wzięcie robotaxi będzie o połowę tańsze niż wzięcie taksówki dzisiaj” – powiedział w oświadczeniu. „Ta ogromna redukcja kosztów pozwoli nam wdrożyć dziesiątki tysięcy [autonomicznych pojazdów] w całych Chinach”.

 

Baidu (BIDU) wyrobił sobie nazwisko jako masowy dostawca wyszukiwarek, ale od dawna inwestuje również w technologię self-drivingu na największym na świecie rynku samochodowym.

 

W kwietniu firma ogłosiła – wraz z innym chińskim startupem samojezdnym – że zacznie pozwalać ludziom w pewnych obszarach rezerwować przejazdy taksówką bez nikogo za kierownicą.

 

Wcześniej inne firmy pokazały pojazdy bez kierownicy, w tym GM i Honda, Google oraz Mercedes-Benz.

 

W kwietniu prezes Tesli (TSLA) Elon Musk powiedział analitykom, że automaker dąży do rozpoczęcia masowej produkcji własnego robotaxi bez kierownicy i pedałów w 2024 roku.

 

Baidu powiedział w czwartek, że jego nowy model jest gotowy do produkcji, ale nie ujawnił partnera produkcyjnego.
 

Autor: 
Michelle Toh / Tłumaczenie: Karolina Bejma
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama