Rosjanom zostały przedstawione sposoby oszczędzania paliwa w zimę

Reklama

sob., 11/28/2020 - 23:30 -- MagdalenaL

Na zwiększone zużycie paliwa zimą wpływają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również zachowanie kierowców. Eksperci z czasopisma „Za Rulem” przedstawili Rosjanom kilka sposób oszczędzania.

W wydaniu czytamy, że na zużycie paliwa wpływa długie nagrzewanie silnika, ogrzewanie wnętrza oraz ogrzewanie elektryczne. Może to również zależeć od stanu dróg, gęstniejącego na mrozie smaru w łożyskach, a także od rosnącej wagi samochodu z powodu zalegającego śniegu na dachu lub dodatkowych rzeczy w bagażniku.

Eksperci doradzili kierowcom, aby krótko rozgrzewać samochód i robić to podczas oczyszczania karoserii ze śniegu. Następnie powinno się ruszać powoli i starać się nie przyspieszać gwałtownie. Karoserię należy całkowicie oczyścić ze śniegu — dzięki temu samochód stanie się lżejszy, a opór powietrza zmniejszy się.

Poza tym warto kontrolować ciśnienie w oponach, które zmniejsza się na mrozie. Niskie ciśnienie prowadzi do zwiększonego oporu toczenia i nadmiernego zużycia paliwa. Kierowcom zalecono również stosowanie oleju o niższej lepkości, na przykład 0W-20 zamiast 5W-30.

Żeby skrócić czas nagrzewania, należy korzystać z koca samochodowego do silnika. Dodatkowo utrzymuje on jego temperaturę przez długi czas, co jest ważne przy krótkich postojach w trakcie podróży. Z auta powinno się zabrać wszystko co niepotrzebne, nawet bagażnik z dachu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na styl jazdy — lepiej jechać płynniej, bez szarpnięć i zbędnego przyspieszania.

Autor: 
Tłum. Michał Wójtowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama