Fabryka Tesli przeciwko zmianom klimatycznym?

Reklama

czw., 04/15/2021 - 23:03 -- MagdalenaL

16 miesięcy – tyle  amerykański producent samochodów elektrycznych czeka na pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego w Brandenburgii. Frustracja sięga zenitu.

 

Tesla stanowczo srytykowała proces wydawania pozwolenia na postawienie fabryki w Günheide pod Berlinem. Amerykańska firma przekonuje w oświadczeniu, że fabryka będzie wspierać walkę z globalnym ociepleniem poprzez szerzenie idei e-mobilności.

 

,,Niemieckie standardy wydawania zezwoleń dla projektów przemysłowych i infrastrukturalnych, a także dla planowania przestrzennego są sprzeczne z pilną potrzebą planowania i realizacji takich projektów w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym’’ – twierdzą przedstawiciele przedsiębiorstwa.

 

Szczególnie irytujący dla Tesli jest fakt, że 16 miesięcy po złożeniu wniosku nadal nie wiadomo, kiedy można spodziewać się otrzymania ostatecznego pozwolenia. Najbardziej rażące natomiast jest to, że obecnie prawo i procedury traktują w ten sam sposób projekty, które przeciwdziałają zmianom klimatycznym i te, które się do nich przyczyniają.

 

Argument, że planowana przez Teslę fabryka ma pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi, będzie prawdopodobnie odparty przez ekologów. Ostatnie badania przeprowadzone przez magazyn ZDF ,,Frontal 21’’ wykazały, że fabryka pogłębi niedobory wody w regionie.

 

Od lata Tesla chce produkować w Grünheide 500.000 samochodów rocznie – a to doprowadzi do ograniczeń w dostępie do wody pitnej, ostrzega szef przedsiębiorstwa wodociągowego.

Uzasadnienie: spór między organizacją na rzecz ochrony środowiska a rządem

 

Oświadczenie Tesli złożono w związku z postępowaniem sądowym między Deutsche Umwelthilfe (DUH) a Republiką Federalną przed Wyższym Sądem Administracyjnym w Berlinie – Brandenburgii. DUH domaga się od rządu programu, który pozwoli osiągnąć narodowy cel ochrony klimatu do 2030 roku.

 

W swoim oświadczeniu Tesla zaproponowała 10 środków mających na celu usprawnienie przebiegu wydawania tego typu zezwoleń. Obejmują one przyspieszone procedury dla zrównoważonych projektów, jak również uwzględnienie pośrednich skutków dla środowiska.

Produkcja ma zacząć się latem

 

Latem Tesla planuje rozpocząć produkcę w swoim pierwszym europejskim zakładzie, a z czasem wytwarzać tam 500.000 samochodów elektrycznych rocznie. Do tej pory amerykańska firma budowała swoje obiekty posiadając zezwolenia tymczasowe, a prace te były wielokrotnie przerywane w wyniku działań podejmowanych przez grupy ekologiczne.

Autor: 
Tłum. Joanna Cal
Polub Plportal.pl:

Reklama