Koce gaśnicze do samochodów

Reklama

pt., 05/14/2021 - 01:14 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Unsplash

 

Pożary samochodowe szybko mogą wymknąć się spod kontroli, zarówno w przypadku samochodów spalinowych, jak i elektrycznych. Na skutek niedawnego pożaru Tesli strażacy użyli ok. 150 000 litrów wody, aby ugasić płonące auto.

Norweska firma Bridgehill oferuje lepsze rozwiązanie stworzone z myślą o gaszeniu pożarów samochodów – koc gaśniczy. Jego działanie polega na tłumieniu płomieni, pozbawiając je dostępu do tlenu.

 

Pożary samochodowe mogą być również toksyczne – ogromne ilości substancji chemicznych przedostają się do środowiska, a szkodliwy dym unosi się w powietrzu w trakcie pożaru. Koc pomaga wyeliminować niektóre z tych zagrożeń, gasząc ogień w ciągu kilku minut, jak twierdzi firma. Chociaż baterie litowe w pojazdach elektrycznych mogą palić się bez tlenu, to koc może pomóc odizolować ogień do czasu przybycia strażaków.

 

Koc ma wymiary 6x8 metrów i jest zdolny pokryć nawet większe modele samochodów. Waży 28 kilogramów. Wystarczy rozłożyć koc na ziemi, przeciągnąć go nad płonący pojazd i upewnić się, że ściśle przylega do podłoża. Firma zaleca pozostawienie koca na samochodzie przez co najmniej 20 minut, aby mieć pewność, że ogień zostały ugaszony, a następnie pozwolić strażakom na jego zdjęcie.

Firma oferuje dwa rodzaje koców – Standard i Pro. Standard to koc jednorazowego użytku przeznaczony jest do miejsc o dużych skupiskach samochodów, takich jak garaże czy warsztaty. Pro to koc wielokrotnego użytku (maksymalnie 30 użyć) i przyda się najbardziej strażakom i innym służbom bezpieczeństwa. Nie jest to wyłączne panaceum na pożary samochodów, ale może znacznie zmniejszyć szkody wyrządzone przez płomienie do czasu przybycia profesjonalistów.

Autor: 
Anthony Alaniz / tłum. Klaudia Nikodem
Polub Plportal.pl:

Reklama