Tesla Model S Plaid – kosmiczne wnętrze i osiągi. Dostępna już w sprzedaży

Reklama

ndz., 06/13/2021 - 00:11 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Tesla

 

Jest to najmocniejsza Tesla, jaka została zaprezentowana do tej pory. Auto ma 1020 koni mechanicznych i przyśpieszenie do 100 km/h w 2,1 sekundy, a prędkość maksymalna ma wynosić 322 km/h! Według Elona Muska to najszybszy samochód produkowany seryjnie. Jednak trzeba zaznaczyć, że ta moc nie jest mocą maksymalną, a szczytową. Oznacza to, że silniki będą mogły je zapewnić tylko przez jakiś czas. Auto ma też bardzo niski współczynnik oporu wynoszący – 0,208.

 

 

Silniki i baterie

Auto ma trzy silniki elektryczne wytworzone z włókna węglowego. Dzięki temu są bardzo lekkie. Plaid na jednym ładowaniu ma przejechać nawet do 628 kilometrów. Musk powiedział, że taki zasięg przy tej mocy udało mu się osiągnąć dzięki nowej pompy ciepła, która jest wydajniejsza i ma zużywać mniej energii, a w dodatku mają być mniejsze spadki zużycia prądu przy niskich temperaturach. Miała być też wersja Plaid+, która mogłaby przejechać nawet 800 km, ale według Elona Muska, 628 km zasięgu wystarczy. Plaid szybciej się ładuje od podstawowego modelu Tesli.

 

Wnętrze

We wnętrzu nie ma standardowej kierownicy, za to jest coś na kształt wolantu, który ma za zadanie poprawić widoczność kierowcy. Dodano na środku ekran, który ma 17 cali, z którego można zarządzać multimediami. O odpowiednią grafikę dbają procesory, które mają moc porównywalną z konsolami najnowszej generacji. W Tesli teraz można grać w gry. Zmodernizowano również ekrany dla pasażerów, które mają po 8 cali. Ulepszono nawigacje, dodano sprzęt audio z 22 głośnikami o mocy 920 W. Z tyłu jest więcej miejsca.

 

 

Cena wzrosła

W przedsprzedaży auto w Polsce kosztowało 530 tys. złotych, ale po oficjalnej prezentacji tego modelu jego cena wzrosła o 10 tys. dolarów i wynosi teraz prawie 570 tys. złotych. Jednak osoby, które zdecydowały się na zakup Tesli po premierze, otrzymają auto dopiero w pierwszym kwartale 2022 roku.

 

Autor: 
Dominik Kaługa
Polub Plportal.pl:

Reklama